• Delovni čas PON - PET 9:00 - 19:00
    SOB 09:00 - 13:00
    NED zaprto

Po 40. letu očala za blizu

Po dopolnjenem 40. letu se naš vid začne spreminjati in presbiopija oziroma zamegljen vid od blizu prej ali slej prizadane vsakega.

Presbiopija tako ni okvara vida, ampak naravna sprememba vida, s katero se sooči vsak. Čez čas namreč očesna leča izgubi nekaj svoje prožnosti in s tem zmožnost izbočenja in fokusiranja. Rezultati te spremembe se navadno občutijo po 40. letu – kot slabo nastavljena kamera, oko slike več ne fokusira pravilno.

Za emetropične presbiope (tisti, ki nimajo problemov z gledanjem stvari na daleč) ali ametropične presbiope, ki že imajo korigiran vid na daljavo, se tako začne pojavljati problem videti stvari na blizu. Te težave najpogosteje rešujemo z očali za bližino. Če smo denimo že prej nosili očala za daljavo, imamo zdaj dvoja očala (ena za blizu in ena za daleč) oziroma progresivna očala, pri katerih zgoraj vidimo daljavo, spodaj pa bližino.

Ko se začnejo pojavljati težave, se številni nočejo odločiti za očala, saj jih je strah, da bo njihov vid slabši in bodo postali odvisni od očal. Namesto da bi jih nosili, tako raje s priprtimi očmi gledajo drobni tisk, da postane čistejši in jasnejši. To nekaj časa morda sicer res deluje, vendar pa je presbiopija stanje, ki napreduje, naše oči pa se brez očal močno naprezajo. Očala za blizu tako sčasoma postanejo nujna oprema za branje drobnega tiska, saj je to popolnoma normalno stanje, povezano s starostjo.

Ljudje včasih mislijo, da uporaba očal lahko slabša vid, saj denimo med branjem z očali vidijo ostreje in jasneje kot prej, kar lahko povzroči občutek, da je njihov vid z očali slabši. Vendar ne gre za to – nikakor ne škodujejo očem, ampak zgolj izboljšajo vaš vid. Presbiopija s starostjo napreduje, zato se bo vaša bližinska dioptrija brez korekcije postopoma slabšala, če nosite očala ali ne.

Očala, narejena po meri, so najboljša izbira za izboljšanje vida na blizu, predpogoj pa je seveda temeljit očesni pregled.

Druga možnost so že narejena očala v dioptrijah od +1.00 do +4.00, v korakih po 0,50 dioptrije, ki jih je tipično mogoče dobiti v kioskih, drogerijah in denimo na pošti. Niso škodljiva za tiste, ki imajo enostavno dioptrijo – ko imata obe očesi enako dioptrijo brez astigmatizma ter medzenično razdaljo 60-62 mm – takim uporabnikom že narejena očala lahko služijo kot rezerva ali drugi par oziroma za hitro rešitev – denimo branje cen v trgovino. Za vse druge namene, kot je dolgotrajno branje, pa že narejena očala za blizu niso najbolj optimalna izbira.

Večina ljudi namreč nima simetrične dioptrije, ima astigmatizem in medzenično razdaljo, zato ne ustreza že narejenim bralnim očalom. Hkrati so po meri narejena očala ustreznejša, ker celostno odgovarjajo vašim potrebam – imajo ustrezne po dioptriji narejene očalne leče in okvir, ki se ergonomsko prilega obrazu.

Zato vas vabimo, se oglasite v poslovalnici Optike Rugel, kjer bo naša strokovna ekipa zagotovo uspela najti najboljšo rešitev za izboljšanje vašega vida.

V Optiki Rugel imamo več let izkušenj s stokovno izdelavo očal po vaši meri, zato vam bomo zagotovo znali pomagati, da najdete očala, ki bodo kar najbolj primerna za vaše potrebe in življenjski slog.

NOVICE

Z očali za vid na kolo?

Težave z vidom tudi pri športnih aktivnostih ne bi smele biti razlog za pomanjkljivo zaščito pred soncem ali za izpuščanje določenih športov.

Kdaj prvič na pregled oči?

Redni očesni pregledi so zelo pomembni za vzdrževanje čistega vida, lažje učenje in ohranitev vida za celo življenje.

Kaj je digitalni stres?

Ste že slišali za izraz digitalni stres in kaj ga pravzaprav sploh povzroča? Gre za odziv na tehnologijo, ki predstavlja ogromen del naših življenj, in modro svetlobo, ki jo digitalne naprave oddajajo.