OKULISTIČNA AMBULANTA
OKULISTIČNA AMBULANTA
Kaj je digitalni stres?
Ste že slišali za izraz digitalni stres in kaj ga pravzaprav sploh povzroča? Gre za odziv na tehnologijo, ki predstavlja ogromen del naših življenj, in modro svetlobo, ki jo digitalne naprave oddajajo. To je sindrom, ki ga še leta 1998 sploh niso poznali, pojavlja pa se predvsem v razvitih državah.
Po študiji Univerze v Augsburgu se digitalni stres opaža predvsem na delovnih mestih, pri katerih morajo biti zaposleni nenehno dosegljivi ali aktivni na spletu, v veliki meri pa se dotika predvsem mlajših generacij. Delovna mesta, pri katerih se pogosto pojavlja, so denimo marketing oz. prodaja, računovodstvo, menedžment, dizajn in arhitektura.
Ker se zaradi prežetosti z digitalnim pogosto ne znamo odklopiti, ta stres povzroči tudi reakcijo v našem telesu – občutimo lahko denimo nelagodje, pritisk, živčnost in preobremenjenost.
Glede na raziskavo Univerze v Kaliforniji – San Diego v enem dnevu oziroma dvanajstih urah povprečno svoje možgane napolnimo s 34 Gb informacij oziroma kar 105.000 besedami. Številne izmed njih sprejemamo ravno z očmi, ki ta pritisk lahko zmorejo zaradi umetne modre svetlobe, ki njih in možgane spodbuja v budno in aktivno stanje, zaradi česar se pogosta reakcija na tovrsten stres pojavi ravno na očeh.
Pri dolgotrajni uporabi naprav oziroma dlje, kot zremo v ekrane, večja je možnost, da se bomo soočali z izgorelostjo oči. Do tega sicer ne pride čez noč, ampak se simptomi, ki sporočajo preobremenjenost, pojavijo sčasoma. Večja verjetnost zanje se pojavi s tem, ko digitalnih naprav ne uporabljamo zgolj med delom, temveč tudi doma – denimo zvečer, ko v temi uporabljamo denimo mobilnik, očem oddajamo signal, da se morajo odpreti, s čimer postanejo zelo aktivni tudi možgani, na drugi strani pa imamo okolje, ki nas pomirja.
Med očesne simptome digitalnega stresa uvrščamo suhe oči, trzanje veke, rdeče oziroma krvave oči, draženje in srbenje v očeh, občutek težkih oči, glavobole, telesno utrujenost in nespečnost.
Pri delu tovrsten stres lahko zmanjšamo z ustrezno osvetlitvijo prostora, pri čemer se izogibamo čezmerni svetlobi neonskih in led luči, hkrati pa poskrbimo za ekran, ki nam omogoča zatemnitev modre svetlobe. Očesne simptome lahko preprečimo z nego oči, ki vključuje tudi redne okulistične preglede in redno čiščenje oči. V veliko pomoč je lahko masaža vek, pa tudi očesne vaje in pravilna dioptrija v očalnih lečah oziroma pravilna uporaba kontaktnih leč. Pri suhih očeh si lahko pomagamo z očesnimi kapljicami, v optiki pa lahko izberemo tudi očala za računalnik, ki predstavljajo zelo efektivno orodje.